Статті
1 лютого 18:44

Коли потрібно звертатися до психолога

Сім’я – це система, цілісний організм, і якщо виникає якась проблема, це проблема всього організму, а не лише її окремої деталі. Порівняємо з велосипедом, якщо з ладу вийшло колесо однозначно велосипед не буде виконувати свою головну функцію. Так і в родині, якщо проблема в когось з її членів, вся система перестає діяти повноцінно. І причина точно не в комусь одному. Якщо ж стається невелика «поломка» її краще усунути, ніж коли вона переростає у крайність.


Розглянемо можливі ситуації коли без допомоги спеціаліста не обійтись:

Втрата контролю. Навіть при самих гармонійних стосунках між батьками і дітьми бувають моменти, коли дитина не слухається, і це нормально, тому що це свідчить про становлення особистості маленької людини. Але якщо ви відчуваєте, що втрачаєте контроль над дитиною і вам все важче спілкуватись, то краще порадитися з фахівцем, який зможе об'єктивно оцінити ситуацію і підказати способи виходу з неї.
* Страхи . Допомога психолога необхідна, якщо у дитини постійний страх темряви, страх залишатися одному в кімнаті, страх перед дощем, грозою, сильним вітром. Деякі діти бояться комах, тварин, незнайомих людей. Почуття страху пригнічує дитину, пригнічує її активність, ініціативу і нерідко веде до безпорадності перед ситуацією. Хоча у певному віці страхи - явище природне, що говорить про розвиток уяви дитини. Але навіть у цьому випадку психолог допоможе безболісно подолати цей дискомфортний для матері і дитини момент.

Сором'язливість. Самосприйняття дуже соромливих дітей досить негативне: вони уникають контактів з однолітками, надмірно чутливі до критики, не проявляють ініціативи, не захищають себе. Ці риси характеру формуються в дитинстві, але сором'язливість можна подолати.

Агресивність. Напевно, всі батьки в тій чи іншій мірі стикалися з цією проблемою. Малюк сердиться на вас, може образити іншу дитину, заподіяти біль тварині, демонстративно зламати іграшку, оголосивши, що вона йому не подобається. Причин такої поведінки безліч. Важливо, щоб така поведінка не закріпилася і не увійшла до рис характеру дитини, не завадила у встановленні нормальних відносин з навколишнім світом. Допомогти в цьому випадку може тільки психолог.

Надмірна активність. Вона стає причиною злості, порушення планів, невдач і інших неприємностей не тільки для дитини, а й для батьків. Допомога психолога тут просто необхідна. Він порадить, як направити активність дитини в потрібне русло.

Особливі ситуації. Психіка дитини дуже тендітна і вразлива.
У житті деколи бувають такі ситуації, з якими важко впоратися навіть дорослим. До них відносяться смерть одного з членів сім'ї, розлучення батьків; поява нового члена сім'ї; насильство по відношенню до самої дитини або у неї на очах. У цих випадках варто звернутися до психолога, навіть у тому випадку, якщо вам здається, що одне з перерахованих подій не сильно вплинуло на дитину.  Психолог визначить, наскільки сильно дитина переживає, чи глибоко торкнулась її ця подія.

Погана успішність у школі. Батьків має турбувати, якщо раптом різко погіршилися оцінки, незважаючи на старання дитини, або дитина відмовляється йти до школи без видимих на те причин.
 Якщо ви подумали про допомогу психолога, не варто відкладати візит до нього на невизначений термін, адже дитина розвивається дуже швидко, проходячи один етап за іншим, і можна просто упустити період, найбільш сприятливий для розвитку того чи іншого уміння, для вирішення тієї чи іншої проблеми. Краще вчасно визначити тактику і стратегію подолання виниклої кризової ситуації, ніж  залишати цю проблему наодинці