В грудні 1936 року в Палаці запрацював власний мініатюрний цукрозавод, який в день виробляв 8 кг цукру
На високому мальовничому березі Південного Бугу будинок по вулиці Свердлова був переданий в розпорядження дітей – так народився Вінницький Палац піонерів і жовтенят – великий освітньо – культурний заклад позашкільної роботи.
І завирувало щасливе життя вінницької дітвори, для якої широко відчинились двері двадцяти захоплюючих казкових кімнат і лабораторій: зала масових ігор, драматична студія, ляльковий театр, радіо та фото лабораторія, авіа конструкторський клуб, агро лабораторія із ботанічним садом, зоопарк, музична студія, кімната настільних ігор, читальна зала, військова лабораторія, студія естрадно – атракціонного, образотворчого мистецтв, ігрова кімната для жовтенят, лижна та ковзанкова база.
В клубі юних снайперів навчалася Л.С.Ратушна, ім’я якої носить сьогоднішній Палац. За влучну стрільбу саме тут вона отримала значок Ворошиліського стрільця.
Окрім кімнат для навчання і відпочинку, Палац мав свій стадіон, майданчик з різними гойдалками та іграми, велику естраду – зелений театр на відкритому повітрі.
24 вересня 1935 року в м. Вінниці один із кращих будинків, що розмістився в тінистій алеї по вул. Свердлова на високому мальовничому березі Південного Бугу, був переданий в розпорядження дітей – так народився Вінницький Палац піонерів і жовтенят – великий освітньо – культурний заклад позашкільної роботи.
І завирувало щасливе життя вінницької дітвори, для якої широко відчинились двері двадцяти захоплюючих казкових кімнат і лабораторій: зала масових ігор, драматична студія, ляльковий театр, радіо та фото лабораторія, авіа конструкторський клуб, агро лабораторія із ботанічним садом, зоопарк, музична студія, кімната настільних ігор, читальна зала, військова лабораторія, студія естрадно – атракціонного, образотворчого мистецтв, ігрова кімната для жовтенят, лижна та ковзанкова база. В клубі юних снайперів навчалася Л.С.Ратушна, ім’я якої носить сьогоднішній Палац. За влучну стрільбу саме тут вона отримала значок Ворошиліського стрільця. Окрім кімнат для навчання і відпочинку, Палац мав свій стадіон, майданчик з різними гойдалками та іграми, велику естраду – зелений театр на відкритому повітрі.
В роки Великої Вітчизняної війни Палац піонерів і жовтенят був зруйнований. В березні 1945 року Палац піонерів і школярів отримав своє нове приміщення – трьохповерховий будинок в центрі міста по вул. Козицького. І знову завирувало життя дітвори міста в гуртках, студіях, майстернях : взуттєвій, механіки і художнього вишивання, духовному та струнному оркестрах, драматичному, танцювальному, кіно технічному, дитячій типографії.
Навесні 1947 року відкрився, а пізніше став відомим у всій Україні юнацький автомотоклуб. В розпорядження Палацу були надані дослідні ділянки та парникове господарство. В саду ім.. Козицького на великій літній естраді влітку проводились масові заходи для дітей.
Щоденно Палац відвідували 150 – 200 дітей.
В 1955 році за рішенням міськвиконкому Палацу піонерів і школярів присвоєне ім’я Героя Радянського Союзу Лариси Степанівни Ратушної.
В 60-ті роки стартувала Всесоюзна військово – спортивна гра «Зірниця». В Палаці був створений однойменний військово – спортивний клуб.
В 1969 р. за кошти, зібрані комсомольцями, молоддю, піонерами, учнями області побудований новий Палац піонерів і школярів.
Велике, світле приміщення відкрило нові можливості для вирування змістовного, цікавого і корисного життя вінницької дітвори. В ньому розпочали роботу нові творчі об’єднання : астрономічна обсерваторія, плавальний басейн, стрілецький тир, гуртки скульптури і кераміки, художньої гімнастики, студії сучасного бального, класичного та народного танцю, радіооператорів УКХ та КХ, військово – спортивний клуб «Зірниця», духовий оркестр, вокально – інструментальний ансамбль «Мозаїка», піонерський клуб «Іскорка», клуб старшокласників «Ровесник», Клуб інтернаціональної дружби «Факел», школа піонерського і комсомольського активу, юних пожежних, клуб юних інспекторів дорожнього руху, музей піонерської та комсомольської слави «Поділля» та інші.
Влітку працювали табори піонерського активу «Барабан» та військово – спортивний «Зірниця»
В 1991 році за рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради народних депутатів міський Палац піонерів та школярів був перейменований в Палац дітей та юнацтва м. Вінниці.