Новини
29 квітня 2020

Дистанційна робота: радіооператорам про азбуку Морзе

#ДистанційнаРобота_Позашкілля
Карантин триває, але це не привід забувати про свята, визначні дати чи день народження.
27 квітня - день народження Семюела Морзе. Того самого генія, який вигадав азбуку і назвав її своїм іменем. Все про азбуку Морзе та її винахідника знає і хоче поділитись цікавою інформацією керівник гуртка радіооператорів.
Цікаві факти про азбуку Морзе і телеграф
Мало хто сьогодні цікавиться такою застарілою технологією як азбука Морзе та телеграф, однак як не дивно навіть сьогодні вони ще використовуються для зв'язку. Її винахідник Семюе́л Фі́нлі Бріз Мо́рзе народився 27 квітня 1791 р в американському містечку Чарльзтаун (штат Массачусетс).
Цікаві факти про азбуку Морзе:

  1. Азбуку Морзе також називають «Вікторіанським інтернетом», оскільки свого часу телеграф і азбуку Морзе використовували практично по всьому світі для передачі повідомлень протягом багатьох десятиліть.
  2. Мало хто знає, що винахідник азбуки Морзе — Самуель Морзе є також одним з найвидатніших художників-портретистів в США.
  3. Конгрес США свого часу виділив понад 30000 доларів на створення першої телеграфної лінії. В ті часи це була неймовірно велика сума.
  4. 2007 року японська компанія випустила наручний годинник з азбукою Морзе. Такий незвичний годинник повідомить час, використовуючи азбуку Морзе, після натискання кнопки «play».
  5. Є навіть специфічний спорт по швидкості передачі та розпізнавання тексту азбукою Морзе — швидкісна телеграфія.
  6. Лідерами по швидкісній телеграфії є національна збірна Білорусії. 2003-го року Андрій Біндасов за одну хвилину передав в буквеному тексті 283 знаки, а в змішаному - 230. Це означає, що йому вдалось робити приблизно 700 ударів у хвилину або майже 12 в секунду.

Як все починалось. 1 жовтня 1832 р. з Гавра до Нью-Йорку вийшов вітрильник «Саллі». Його пасажирам знаменитий лікар тих часів (винахідник наркозу й нових методів знеболювання в медицині) — Чарльз Т. Джексон у салоні першого класу демонстрував фокус-дослід: стрілка компаса починала обертатися при піднесенні до неї шматка провідника, приєднаного до гальванічного елемента. За дослідом уважно спостерігав Семюел. Побачений дослід наштовхнув його на думку про створення системи передачі сигналів дротами із використанням поєднання передачі імпульсів. Ця ідея захопила його. За час місячного плавання Морзе накидав кілька креслень. Наступні три роки, працюючи на горищі в будинку свого брата Річарда, він присвятив будівництву за своїми кресленнями апарату, проте безуспішно.

Зрештою художник Морзе завдяки оригінальному підходові представив свій телеграф. З мольберта, олівця, старих частин годинника й маятника він змайстрував тоді ще громіздкий прилад. Принцип його дії був простим: коли не тече струм, олівець креслить пряму лінію; коли струм поступає, маятник відхиляється й на лінії виникають загострення.

Морзе постійно вдосконалював свій апарат. Разом з колегами він розробив названу на його честь азбуку. Так відпала необхідність перекладати криптографічну послідовність цифр, потрібно було лише відправити дані, що складалися з трьох різних сигналів: короткий, довгий, пауза.

Довго й марно винахідник шукав інвесторів та політичної підтримки для впровадження системи телеграфів. Та в кінці-кінців конгрес США ухвалив будівництво майже 60-кілометрового з’єднання між Балтимором і Вашингтоном. «Що творить Бог?» («What hath God wrought») – такими були перші слова, які винахідник передав телеграфом 1844 року. Потім влада й фірми розширили мережу, апарат Морзе став міжнародним стандартом.

Незважаючи на успіх проекту, до самої смерті в Нью-Йорку 1872 року Морзе переживав з приводу майбутнього свого винаходу, та й з приводу власної слави. «Винахіднику не позаздриш. Як тільки успіх його творіння стає неминучим і він здобуває повагу й прибуток, багато людей починають відбирати його славу й стверджувати, що брали участь у створенні винаходу», – писав Самюель Морзе в листі другові.
До речі, вихідна таблиця «коду Морзе» разюче відрізнялася від тих кодів, що сьогодні звучать на аматорських діапазонах. У ній, по-перше, використовувалися посилки трьох різних тривалостей (крапка, тире й довге тире). По-друге, деякі символи мали паузи усередині своїх кодів. Кодування сучасної й вихідної таблиць збігаються тільки для приблизно половини букв (A, B, D, E, G, H, І, K, M, N, S, T, U, V й W) і не збігаються для жодної цифри. Більше того, для побудови коду ряду символів в оригінальній «морзянці» взагалі використовувалися інші принципи. Сучасний варіант міжнародного «коду Морзе» (International Morse) з'явився порівняно недавно — в 1939 році, коли було проведене останнє коректування (т. зв. «континентального» варіанта), що стосувалось в основному розділових знаків.
До речі, сигнал SOS, що зараз розшифровують як «Save our souls» (рятуйте наші душі) або «Save our ship» (рятуйте наш корабель), був обраний через простоту передачі. Він є комбінацією «. . . — — — . . .» і відтворюється без пауз на відміну від інших сигналів. Цей сигнал подається лише у випадку неминучої загрози для життя людей або для судна.