Новини
1 квітня 2020

Поради психолога: ЯК БОРОТИСЯ ЗІ СТРЕСОМ?

Ми живемо у дуже динамічному світі, який висуває до людини високі вимоги. Сучасний світ вимагає від нас не лише мобільності, гнучкості, критичності мислення, а й стресостійкості. Кожного дня людина піддається впливу стресу чи опиняється в стресовій ситуації. Так, боротьба із вірусом COVID-19, наявність безперервного, часто сумнівного інформаційного потоку, нездатність адаптуватися до нових, складних умов життя негативно впливає на життя та здоров’я людей. Серед негативного прояву стресу на організм людини можна виділити наступне:

  1. Зниження імунної системи;
  2. Підвищення кров’яного тиску, аритмії,  виникнення інсультів, ішемічної хвороби серця;
  3. Збільшення рівня холестерину в крові та злипання його частинок;
  4. З’являється біль у м’язах шиї і спини, з часом проявляються ревматичні болі;
  5. Можливе виникнення нудоти, розладу органів травлення, печії;
  6. Тривалий вплив стресу може призвести до виникнення виразки, хвороби Крона, синдрому подразненої товстої кишки;
  7. Утруднюється дихання;
  8. З’являється жирність шкіри, акне, подразнення тощо;
  9. Підвищується стомлюваність, знижується працездатність;
  10. Виникають психосоматичні захворювання.

Для того, щоб вчасно виявити негативний вплив стресу на організм потрібно «прислухатися» до власного тіла і звернути увагу на прояв таких симптомів як:

  1. Втрата волосся;
  2. Постійні захворювання;
  3. Запаморочення;
  4. Відчуття сухості в роті;
  5. Порушення сну;
  6. Різкі емоційні зміни;
  7. Біль в м’язах та кінцівках;
  8. Розлади травлення;
  9. Слабкість;
  10. Запаморочення тощо.

Оскільки, стрес є невід’ємною частиною нашого життя і уникнути його не вдасться, залишається навчитися зменшувати або ж долати його негативний вплив. Сьогодні існує багато способів і методів, які допомагають підвищувати стресостійкість, серед них медитація, йога, заняття фізичною культурою тощо. Кожен може знайти те, що підходить саме для нього. Окрім того, можна виділити загальні рекомендації для подолання стресу:

  1. Веселіть себе, коли відчуваєте, що запас вашої сили і енергії вичерпується. Для цього потрібно подумати про те, що може вас розвеселити або ж змусить усміхнутися. Ви можете перегляну веселі відео або ж увімкнути динамічну музику і почати під неї рухатися. Це допоможе відволіктися від проблем, відновити власні сили і поліпшить працездатність.
  2. Змінюйте перспективу, замінюючи слова «я повинна (-ий)», на «я хочу», що сприятиме підвищенню мотивації.
  3. Зберіть «коробку швидкої допомоги». Знайдіть речі, які приносять вам задоволення чи заспокоюють і помістіть їх в красиву коробку. Оскільки під впливом стресу дуже важко сконцентрувати думки і зосередитися, то варто заздалегідь попіклуватися про «антистрес».
  4. Оточіть себе зеленню, розмістивши в своєму помешканні декілька красивих кімнатних рослин. При можливості, частіше гуляйте на свіжому повітрі в парку чи лісі.
  5. Прийміть стрес, адже навіть негативні події та стани можуть вас чогось навчити. Запитайте себе: «Що пішло не так? Що можна змінити? Від чого можна позбутися?». Подумайте над тим, чого вам не вистачає для щастя і, можливо, вам час змінити роботу, уважніше прислухатися до себе і нарешті втілити свої мрії в життя, змінити коло спілкування чи відпустити того, хто не приносить вам бажаного спокою і щастя.
  6. Навчіться сприймати проблеми такими якими вони є, не перебільшуючи їхнього значення, не додаючи зайвого. Не заповнюйте прогалини в інформації і фактах власними фантазіями.

Пам’ятайте, що більшість того, що відбувається з вами і вашим життям – результат ваших дій чи їх відсутності, ваших думок, готовності і бажання «чути» себе, вміння чи невміння реагувати на сигнали організму. Життя не є сукупністю приємних і неприємних подій, воно унікальне і неподільне, і все, що трапляється у вашому житті має сенс.

 

Психолог Палацу Тетяна Притуляк